1398/12/25 یکشنبه

مدیریت هزینه سفر، چگونه می توان سفری ارزان داشت

این روزها مدیریت هزینه ها در زندگی هر شخصی وجود دارد و هرکس به روش های مختلف به دنبال کاهش هزینه زندگی می باشد. هزینه سفر می تواند یکی از دغدغه ها باشد.

مدیریت هزینه سفر، چگونه می توان سفری ارزان داشت
این روزها مدیریت هزینه ها در زندگی هر شخصی وجود دارد و هرکس به روش های مختلف به دنبال کاهش هزینه زندگی می باشد.
هزینه سفر می تواند یکی از دغدغه ها باشد. امروزه به خاطر فشارهای کاری و زندگی ماشینی نیاز بشر به سفر افزایش یافته است. 
از طرف دیگر به خاطر افزایش هزینه های زندگی ناشی از تورم اکثر مردم دیگر سفر را جز برنامه های اصلی زندگی خود قرار نمی دهند و عده ای دیگر نیز به یک بار در سال، تابستان یا عید بسنده می کنند. 
این خود نیازمند برنامه ریزی حداقل شش ماهه در زندگی و میزان کافی پس انداز می باشد.
البته باید دانست که سفر آن قدر در شخصیت و روان افراد تاثیر می گذارد که بهتر است با یاد گرفتن راه های کاهش هزینه های سفر، مسافرت را از یاد نبریم.
اما سوال اینجاست که با این وضع گرانی و قیمت فوق العاده بالای هتل ها و مسافر خانه ها آیا باز سفری لذت بخش امکان پذیر خواهد بود؟
باید به یاد داشته باشیم که در شرایط اقتصادی که به سر می بریم درآمد سرانه مردم پایین است و کفاف هزینه های آن ها را به سختی می دهد، لذا برای سفر کردن دیگر به راحتی نمی توانند پس انداز داشته باشند و با این شرایط شاهدیم که گردشگری داخلی با کاهش مواجه شده است . راهکار آن این است که طرح سفرهای ارزان قیمت را به طور جدی مورد توجه قرار دهیم و البته اشکالات آن را برطرف کنیم.
بدیهی است که اصلی ترین راهکار حل این موضوع بهبود وضع اقتصادی است. 
طرح سفرهای ارزان قیمت ایده مناسبی است، ولی به برنامه ریزی و زمان اجرای نسبتا مداوم و طولانی نیاز دارد.
زیرا هتل هایی که اکنون در کشور وجود دارند بیشتر چهار و پنج ستاره هستند و هزینه های بالایی دارند و همین موضوع موجب کاهش استقبال مردم از رفتن به هتل و در نهایت سفر شده است. 
بنابراین پیشنهاد می شود دولت تعدادی هتل سه ستاره را با کمک بخش خصوصی تاسیس کند تا هزینه ها کمتر شود.
یکی دیگر از راهکارهای این موضوع متاسفانه از آن غفلت می شود، کاهش هزینه هتل ها و سیستم های حمل و نقل در زمان های غیر "پیک سفر" است که می توانند این هزینه ها را به صورت نیم بها برای دانشجویان و خانواده های کارمندان به صورت نیم بها در ایام غیر پیک سفر حساب کنند. 
این نکته را باید در نظر داشت که کمک به بالا رفتن آمار سفر در ایام غیر پیک موجب کاهش سفر این افراد در ایام پیک نوروز و تابستان هم می شود و این موضوع، خود موجب کاهش اثرات تخریبی سفر در ایام پیک، و رفع مشکلات این ایام از جمله کمبود مراکز اقامتی درمقاصد سفر خواهد شد. 
این موضوع غیر اقتصادی است که ما بخواهیم برای ایام پیک سفر هتل و جاده بسازیم چرا که فقط دو ماه در سال از این هتل ها استفاده بهینه خواهد شد. 
لذا بهترین راه همان مدیریت سفر است که باید از طریق سفرهای ارزان قیمت اعمال شود تا در زمان های غیرپیک، افراد کمتر برخوردار بتوانند به سفر بروند. 
در ایام نوروز مردم ایران در این ایام سفر کردن را نوعی صله رحم می دانند و این موضوع ریشه در فرهنگ و اعتقادات ان ها دارد، نباید آن را به حساب فعالیت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گذاشت، چرا که این ایام معمولا همه مردم بای این سنت پسندیده به سفر می روند و در چرخه گردشگری نیست و دلیل آن هم این است که این سفرها معمولا از طریق آژانس ها و دفاتر خدمات گردشگری و تورها انجام نمی شود. 
در ادامه نیز راهکارهایی را برای مردم در جهت کاهش هزینه ارائه میدهیم. 

ضرورت مدیریت هزینه سفر

شما به هر اندازه که پول دارید حتی اگر کم باشد می توانید با برنامه ریزی مناسب و تعریف هزینه های خود پیش از سفر نهایت لذت ببرید. 
این مساله می تواند در انتخاب مقصد، طول زمان و نحوه گردش شما موثر باشد، اما مانع رفتن شما نشود. 
وسیله سفر، انتخاب مقصد و بازدید از اماکن مختلف، خرید سوغات، مدت زمان سفر و ... همه و همه بستگی به میزان پول هر خانوار دارد.
داشتن اطلاعات دقیق از مقصد مورد نظر، جاده ها و اماکن مورد علاقه برای بازدید همگی می توانند نقش مهمی در کاهش هزینه های شما داشته باشند. 
تحقیق پیش از سفر، خود بخشی از سفر در دنیای ذهنی محسوب می شود، علاوه بر آن، دیدار از مکانی که شما از پیشینه آن آگاهی دارید بسیار جذاب تر خواهد بود. 
در این حالت شما می توانید اطلاعاتتان را به دوستان و همسفران خود هم ارائه دهید. 
علاوه بر این، برخی از وسایل ضروری و خوراکی های فاسد نشدنی را پیش از سفر تهیه کنید تا مجبور نباشید این ابزار یا مواد خوراکی را به بهای بیشتری بخرید. 
افراد زیادی برای کم کردن هزینه های سفر با همسفرانی که یا خانواده هستند یا دوست یا همکار به سفر می روند. 
مطمئنا در سفر گروهی هزینه های مختلفی مانند ایاب و ذهاب، محل اقامت و ... تا اندازه ای کاهش خواهد یافت. 
با پرهیز از هرگونه اشتباهی به دقت تمام موارد خرج گروهی را یادداشت کنید تا بعدا بتوانید سهم تان را بپردازید.
همچنین در سفر گروهی می توان به جای چند خودرو با تقسیم افراد در خودروهای خالی از میزان تردد کم کرد و یا با کرایه کردن یک مینی بوس یا ون با نرخ مناسب و در نهایت تقسیم هزینه آن، سفر را با قیمت مناسب تری به پایان برد.
یکی از فواید وسیله نقلیه دربستی، در اختیار بودن آن است. 
شما به سادگی در طول مسیر می توانید به دلخواه توقف کرده یا از برخی مکان ها و روستاهای سرراهی به صورت کوتاه بازدید کنید، به گونه ای که با دربست اختیار کردن یک یا 2 ماشین به صورت ساعتی از راننده بومی درخواست کنید تا شما را به دیدن جاذبه های مورد علاقه تان ببرد و به این گونه با تقسیم کردن کرایه بر تعداد نفرات در هزینه های سفر صرفه جویی خواهد شد. 
البته گاه سفر با تغییر وسیله سفر از خودرو شخصی به وسایل عمومی هم چون قطار و اتوبوس می توان هزینه های سفر را تا حدی کاهش داد چرا که با این اقدام نیاز به هزینه کردن برای مصرف بنزین نیست.
یکی دیگر از راه ها این است که به جای اقامت در هتل یا مسافرخانه با تهیه چادر مسافرتی مناسب و با کیفیت، با صرفه جویی در هزینه محل اقامت، تا اندازه ای هزینه سفر را کم کرد. 
امید است با به کارگیری راه کارهای ارائه شده، مردم بتوانند با حداقل هزینه ممکن به سفر بروند. 
این نکته را نیز در نظر داشته باشید، یکی از پارامترهای مهم در دریافت وام و تسهیلات از بانک ها و موسسات مالی و اعتباری، داشتن شناسنامه اعتباری و امتیاز اعتباری بالا می باشد. جهت اطلاع از رتبه اعتباری خود می توانید از سامانه اعتبار من استفاده کنید. 


منبع: ماهنامه اعتبارسنجی ، سال دوم ، شماره چهارم ، دی و بهمن 1393 ، صفحات 26 و 27
 
كلمات كليدی: سفر ارزان، مدیریت هزینه سفر، سفر ارزان قیمت، مدیریت هزینه در سفر، اعتبار من، مسافرت با کمترین هزینه، سفر کم هزینه در ایران، مسافرت ارزان داخلی

 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
مقالات بیشتر
مطالب محبوب
آخرین مقالات
.
1398/1/7 چهارشنبه
2022© کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به موسسه مطالعات سرمایه گذاری ایرانیان  میباشد.