1398/12/25 یکشنبه

ارتباط ادبیات اقتصادی با برنامه ریزی مالی و مدیریت مالی شخصی

طبق تحقیقاتی که برای رسیدن میزان آشنایی افراد با ادبیات مالی و اقتصادی صورت گرفته، نشان داده شده است که آمریکایی ها دچار کم سوادی مالی و اقتصادی هستند و بسیاری از آمریکایی ها توانایی پاسخگویی به ساده ترین سوالات مالی را ندارند. 

ارتباط ادبیات اقتصادی با برنامه ریزی مالی و مدیریت مالی شخصی
طبق تحقیقاتی که برای رسیدن میزان آشنایی افراد با ادبیات مالی و اقتصادی صورت گرفته، نشان داده شده است که آمریکایی ها دچار کم سوادی مالی و اقتصادی هستند و بسیاری از آمریکایی ها توانایی پاسخگویی به ساده ترین سوالات مالی را ندارند. 
با توجه به این که بخش قابل توجهی از اقتصاد آمریکا را معاملات بازارهای مالی تشکیل می دهند با این حال سواد مالی آمریکایی ها پایین است.
بنابر تحقیقات انجام شده در ایران نیز سواد مالی افراد حتی در بین دانش آموختگان رشته های مالی نیز پایین است. 
متاسفانه بیشتر آمریکایی ها نمی دانند چگونه منابع مالی خود را مدیریت کنند. 
والدین ممکن است جلوی فرزندان خود از صحبت کردن در مورد پول بپرهیزید و مدارس و دانشگاه ها نیز چنین مباحثی را پوشش نمیدهند. 
برخی از مردم خوشبختانه اطلاعات خوبی در مورد مسائل مالی دارند. 
این اطلاعات را ممکن است از دوستان خود که بر این مطالب مسلط هستند یاد گرفته باشند و یا این که از مطالعه کتاب ها و مجلات مالی به دست آورده باشند. 
افرادی که اطلاعات مالی کافی ندارند، بیشتر اشتباه می کنند و خطاهای مالی بیشتری دارند و یا پول بیشتری را در طول زندگی، نزد خود نگه می دارند. 
در این جا به شما خواهیم آموخت تا ادبیات مالی خود را افزایش دهید و شما خواهید توانست مطالب خوبی را در مورد مسائل مالی یاد بگیرید. 
بعد از یادگیری این مطالب شما خواهید توانست در مورد مسائلی مهم تر از این مسئله که برای نهار چه چیزی بخورید فکر کنید. 

1 درباره پول در خانه صحبت کنید

والدین در خانه می توانند به کودکان چیزهایی بیاموزند که در زندگی ارزشمند است. برای مثال مطالب درباره مصرف کردن، پس انداز کردن و راه های کسب درآمد، پول و ...
در بسیاری از خانواده ها پول یک منطقه ممنوعه است و در مورد مشکلات مالی خانواده از قبیل محدودیت ها، واقعیت ها و جزئیات بودجه خانواده صحبت نمی شود. 
بسیاری از والدین معتقدند که پول مسئله ای است که مربوط به بزرگسالان بوده و کودکان باید از مطالب مربوط به پول دور باشند و از دوران کودکی خود لذت ببرند. 
در برخی موارد نیز ممکن است خانواده بخواهد به کودک خود آموزش دهد اما مطالبی را که خود به اشتباه آموخته را به کودک آموزش دهد. 
ممکن است شما از والدین تان مسائلی را یاد بگیرید، برای مثال یاد بگیرید برای این که احساس خوشحالی کنید یا به وجد برسید به خرید اجناس مختلفی که نیاز ندارید بپردازید که این مساله بسیار خطرناک است. 
منظور ما این نیست که به حرف والدین تان گوش ندهید، بلکه در مورد مدیریت مالی نوع تفکر خانواده و حتی سطح مالی آن بر آموزش کودکان موثر است.
برای مثال اگر خانواده فقیر باشد ممکن است مسائلی را به کودک خود بیاموزید که برای او مشکل ساز شود. 
برای اینکه متوجه شوید که والدین تان می توانند آموزگاران خوبی در این حیطه باشند، ببینید که آن ها چگونه مسائل مدیریت پول را آموخته اند، و همچنین در نظر بگیرید که آن ها زمان و انرژی کافی برای تحقیق در مورد تصمیم شان داشته اند یا خیر؟
برای مثال، اگر آن ها تحقیق مناسبی انجام نداده اند یا اطلاعات اشتباهی در دسترس دارند، ممکن است اشتباها تصور کنند بهترین مکان برای سرمایه گذاری سپرده بانکی است و خرید سهام معادل رفتن به یک قمارخانه است. 
در موارد دیگر، در سایر موارد نیز ممکن است والدین رفتار درستی داشته باشند اما کودکان روش نامناسبی را در پیش بگیرند. 
برای مثال والدین در مخارج صرفه جویی کنند و کودکان دچار ولخرجی شوند. همه این موارد در کنار یکدیگر می توانند در آموزش صحیح مطالب به کودکان موثر باشند. 

2 مساله مدیریت مالی شخصی در مدارس

فقدان درس های مرتبط با مدیریت مالی شخصی در مدارس یکی از مشکلاتی است که در مساله کم سوادی مالی مطرح است. 
مشکل این نیست که این مسائل پیچیده است و کودکان توانایی یادگیری آن را ندارند. 
نانسی دونووان یکی از افرادی است که در آمریکا مدیریت مالی شخصی را تدریس می کند. 
او در تدریس خود مسائل ریاضی را در چند سطح آموزش می دهد و کاربرد ریاضیات را در دنیای واقعی نشان می دهد. 
دانش آموزان در این درس برای خود یک شغل انتخاب می کنند و برای به دست آوردن آن شغل به جست و جو می پردازند و میزان درآمد به دست آمده و مالیات پرداخت شده را یادداشت کرده و رسم می کنند. 
آن ها مجبورند آپارتمان اجاره کنند و بودجه ماهانه خود را محاسبه کنند. 
همچنین دانش آموزان با پول مجازی 10000 دلار سرمایه گذاری می کنند و سپس بازدهی سرمایه گذاری خود را دنبال می کنند. 
کودکان باید بفهمند که چگونه بودجه خانواده را مدیریت کنند، اهمیت پس انداز کردن را برای اهداف آینده بدانند و همچنین از عواقب بیش از حد مصرف کردن نیز آگاه باشند.
متاسفانه، مدارس این چنین کلاس هایی برای دانش آموزان برگزار نمی کنند. بنابراین مدارس می بایست مسئولیت آموزش مهارت های مالی به کودکان را بپذیرند. 

3 منابع اطلاعاتی غلط را شناسایی کنید

بیشتر افرادی که به اندازه کافی هوشمند، در مسائل مالی باهوش نیستند. بنابراین برای اینکه بتوانند پول خود را مدیریت کنند یا به مطالعه منابعی در مورد مدیریت مالی شخصی می پردازند یا اینکه از مشورت افراد دیگر استفاده می کنند. 
مطالعه در مورد مدیریت مالی ضروری است اما به یاد داشته باشید اگر تازه کار هستید مطالعه در مورد اینکه پول خود را چگونه مدیریت کنید می تواند خطرناک باشد.

4 شناخت منابع جعلی تجارت

قبل از اینکه از کسی توصیه ای در مورد مدیریت مالی دریافت کنید، رزومه او را مورد مطالعه قرار دهید. 
اطلاعاتی که شما باید آن را مطالعه کنید عبارتند از تجربیات کاری و آموزشی فرد. 
این راه را حتما باید در پیش بگیرید، چه مشاور شما نویسنده یک کتاب مالی باشد چه گزارش گر تلویزیونی که در برنامه های تلویزیونی مشاوره مالی می دهد. 
اگر شما نمی توانید به آسانی این اطلاعات را پیدا کنید، این یک علامت خطر است. علامت خطر از این جهت که افرادی که چیزی برای مخفی کردن دارند یا چیزی ندارند، پرونده خود را انتشار نمی دهند. 
این نکته را نیز در نظر داشته باشید، یکی از پارامترهای مهم در دریافت وام و تسهیلات از بانک ها و موسسات مالی و اعتباری، داشتن شناسنامه اعتباری و امتیاز اعتباری بالا می باشد. جهت اطلاع از رتبه اعتباری خود می توانید از سامانه اعتبار من استفاده کنید. 

منبع: ماهنامه اعتبارسنجی ، سال دوم ، شماره چهارم ، دی و بهمن 1393 ، صفحات 30 و 31
 
 
كلمات كليدی: برنامه ریزی مالی، مدیریت مالی، مدیریت مالی شخصی، دانش مالی، گزارش اعتبارسنجی، سامانه اعتبار من

 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
مقالات بیشتر
مطالب محبوب
آخرین مقالات
.
1398/1/7 چهارشنبه
نماد اعتماد
2022© کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به موسسه مطالعات سرمایه گذاری ایرانیان  میباشد.