1398/12/25 یکشنبه

چگونه در امور مالی هوشمند عمل کنیم؟

هوش یکی از جذابترین و جالب ترین فرآینده های روانی است که جلوه های آن در موجودات مختلف به میزان متفاوت مشاهده می شود. واژه هوش کیفیت پدیده ای را بیان می کند که دارای حالت انتزاعی بوده و قابل رویت نیست

چگونه در امور مالی هوشمند عمل کنیم؟
تعریف: هوش یکی از جذابترین و جالب ترین فرآینده های روانی است که جلوه های آن در موجودات مختلف به میزان متفاوت مشاهده می شود. واژه هوش کیفیت پدیده ای را بیان می کند که دارای حالت انتزاعی بوده و قابل رویت نیست. به علت دارا بودن چنین ویژگی تعریف آن مشکل است و از این رو تعاریف متعددی از آن ارائه شده است
برخی خوش را کنش مغزی و توان روانی موجود زنده می دانند. 
عده ای هوش را بیشتر در حل مسائل و امور تلقی می کنند.
به نظر افرادی دیگر هوش ترکیبی از تفکر و تخیل است.
به نظر اشخاصی دیگر هوش درک روابط علت و معلولی میان پدیده ها است.

ثورندایک فعالیت های هوشی را در سه گروه جای داده است:
 1. هوش اجتماعی: توانایی درک اشخاص و ایجاد رابطه با آنهاست
 2. هوش عینی: توانایی درک اشیاء کارکردن با آنها مانند تجارت ماهرانه و کار با ابزار علمی است
 3. هوش انتزاعی: که اختصاص به انسان دارد توانایی درک علایم کلامی و ریاضی و کار کردن با آنها می باشد
همه ما برای رفع نیازهای اولیه زندگی به پول نیازمندیم بنابراین توجه و تامل درباره مسائل مالی و داشتن آگاهی درباره آن از الزامات زندگی انسان هاست. 
پس با توجه به اهمیت موضوع بهتر است به هوش مالی یا اقتصادی که یکی از برترین هوش ها در زمینه مالی و اقتصادی است بیشتر توجه کنیم و سعی کنیم با تقویت آن مشکلات مالی را به نحو احسن مدیریت کرده و هم چنین راه های درآمدزایی را بیشتر یاد بگیریم.
اخیرا به دلیل اهمیت مسائل مالی در زندگی و توجه روز افزون به امور مالی و مدیریت آن سبب شده تا در یک تقسیم بندی دیگری از هوش، هوش مالی (اقتصادی) نیز مورد توجه قرار گیرد. 
هوش اقتصادی یا همان هوش مالی که زیر مجموعه هوش هیجانی است قابل فراگیری و افزایش است.
EQ یا هوش هیجانی مهمترین عامل پیشرفت و موفقیت افراد است و 80 درصد موفقیت و رضایت افراد در زندگی به میزان EQ بستگی دارد. 
هوش اقتصادی مهارت های ایجاد و افزایش مستمر پول است که به افراد کمک می کند از هر سطح مالی به استقلال مالی برسند. 
تجربه افرادی که توانسته اند از صفر به دریایی از دلارها برسند مانند صاحب فروشگاه های زنجره ای وال مارت (و در ایران مانند آیس پک، پدر خوب، مهرام و ...) نشان می دهد، داشتن مهارت های مالی مهمترین عامل رشد آنان بوده است که افرادی که از این راز بی اطلاع هستند اسم این مهارت را شانس می نامند. 
هوش مالی بخشی از هوش شماست که می تواند موضوعات مربوط به مسائل و مشکلات مالی تان را شناسایی و آن را حل کند. 
نمونه های ساده ای از این مشکلات که این هوش قادر به رفع آن است شامل نداشتن درآمد کافی و پیدا کردن راهکارهایی برای درآمدزایی بیشتر، بدهی های زیاد، داشتن پول و ناآگاهی برای استفاده مفید از آن است.
البته اینها بخشی از مشکلات مالی است که ممکن است برای هر فردی در طول زندگی پیش آید. 
فردی با هوش مالی بالا می تواند این مشکلات را به آرامی و مرحله به مرحله حل کند. 
متاسفانه اگر شما هوش مالی پایینی داشته باشید مشکلات مالی تان همیشه حل نشده باقی می ماند و هرگز از بین نمی رود، بلکه در یک برهه از زمان کمرنگ تر و در زمان دیگر پر رنگ تر می شود. 
اگر هوش شما در این زمینه پایین است، باید معلومات مالی خود را افزایش دهید. 
با این افزایش می توانید مشکلات مالی را حل کرده و قوی تر از قبل شوید. 
افراد بسیاری هستند که با وجود تحصیلات بالا، سخت کوشی، صداقت و بسیاری از صفات پسندیده هوش مالی پایینی دارند و هرگز در زندگی خود از نظر مالی احساس رضایت نمی کنند. 
آنان به استعدادهای مالی خود پی نبرده اند و فقط یاد گرفته اند طبق عادت صبح از خواب بیدار شده و سر ساعت مقرر سرکار خور حاضر شوند، پس از بازگشت به منزل غذای مختصری خورده و به رختخواب روند. 
در واقع این گروه فقط کارفرمایان خود را که شاید نصف آنان هم تحصیلات ندارند، پولدارتر می کنند و خود همیشه در جا می زنند.
اگر آنان کمی به خود سختی دهند و از استعدادهای مالی و تحصیلاتشان استفاده کنند می توانند برای خودشان کار کنند. 
اهمیت این هوش به این دلیل است که با وجود مشکلات مالی و سایه انداختن آن بر زندگی ما، لذت و شادی را احساس نمی کنیم و همشه با خود کلنجار می رویم.
یکی از مسائلی که در تعیین هوش مالی مهم است میزان هوش هیجانی ماست، اگر افراد نتوانند در زمینه های عواطف، احساسات و عادت های بد خود را کنترل کنند، قطعا در کنترل و حفظ پول هایشان هم با مشکل رو به رو می شوند. 
مثلا افرادی که همیشه عادت دارند بیش از درآمد خود خرج کنند، بزرگ ترین مقروضان دنیا هستند و حتما لازم است راه حل مناسبی برای این مشکل خود پیدا کنند. 
پس چه خوب است یاد بگیریم روی هوش مالی خود کار و آن را تقویت کنیم، هر چه این کار را با دقت تر انجام دهیم می توانیم مشکلات مالی خود را راحت تر حل کرده و حرفه ای تر شویم. 

در افزایش هوش مالی به توصیه های زیر توجه کنید

برای چیزهایی که ارزش دارند، سرمایه گذاری کنید: سرمایه گذاری برای موارد بی ارزش، ارزش چیزهای با ارزش را هم از بین می برد.
چشم و ذهنی هوشیار داشته باشیم: از تجربیات مالی دیگران به خوبی استفاده کنید  بر شکست های خود و دیگران تمرکز کنید. 
مطمئن باشید پیروزی مقابل شکست نیست بلکه درون آن است. 

1. اهداف والا انتخاب کنید

بسیاری از کارشناسان مالی به مردم پیشنهاد می کنند برای موفق شدن اهداف کوچک را انتخاب کنند، اما به یاد داشته باشید برای دستیابی به بهترین، باید بهترین ها را انتخاب کرده و بهترین بود. 
همچنین اگر می خواهید در زمینه مالی موفق شوید، به دنبال محیط مناسب برای رشد مالی تان باشید تا بتوانید از توانایی ها و قابلیت های خود به بهترین شکل استفاده کنید.
مثلا اگر شما در محیطی کار می کنید که فقط در آن شکست و ناامیدی تعریف شده است دلیلی ندارد آنجا بمانید، زیرا این یاس و ناامیدی در شما هم رخنه کرده و هیچ گاه به رضایت شغلی نمی رسید.

2. استعداد و توانایی های خود را دریابید

افرادی که سعی نمی کنند استعدادها و قابلیت های خود را کشف کنند، افراد تنبلی هستند که فقط کارهای ساده و بی دردسر را انجام می دهند. 
باید توانایی های خاص خود را پیدا کرده و به خودمان اجازه دهیم در آنها به رشد و تکامل برسیم. 

3. خانم ها، مدیر مالی توانمند برای خانواده

توانایی زنان برای مدیریت مالی شان تا حد زیادی به این امر بستگی دارد که برخی از خرافه های زیر را کاملا از ذهن خود پاک کنند. 
پول برای یک زن شادی نمی آورد: البته نمی توان همیشه شاد را با پول خرید اما در فقط ماندن هم برای یک زن خوشحالی به همراه ندارد. 
گاهی پول و استفاده درست آن راه هایی پیش پای شما می گذارد که هیچ چیز دیگری قادر به انجام آن نیست.
این جمله معروف را به یاد داشته باشید که یکی از سرمایه داران می گفت: من ثروتمند بوده ام، فقیر هم بوده ام. باور کنید ثروتمند بودن بهتر از فقر است. 
اگر شما نمی توانید از پول خود لذت ببرید به این دلیل است که نمی دانید چگونه از پول برای حل مشکلاتتان استفاده کنید.
حداقل، پول می تواند شما را نزد یک درمانگر خوب ببرد.
صحبت کردن درباره پول در شأن و منزلت یک خانم داشته باشد؟ حقیقت صحبت ردن درباره پول نیست که دیگران را آزار می دهد، بلکه هوش و ذکاوت برخی زنان در زمینه های مالی است که آنان را آزرده می سازد. 
زنان فراموش نکنند دانش و پول هر دو برای آنان قدرت را به ارمغان می آورد. 
این خرافه را باور نکنید که مردان در امور مالی و پول از زنان با هوش ترند: آیا ژن ناسناخته ای به نام ژن پول در مردان وجود دارد که در زنان نیست. 
بارها اتفاق افتاده که زنان به هوش مالی مردانشان اطمینان کرده اند و در نهایت ورشکسته شده اند.
اگر درآمد یک زن بالاتر از همسرش باشد، موجب سرخوردگی همسر وی می شود: این باور تا اندازه ای درست است، چرا که اغلب بالا بودن درآمد زن باعث ایجاد تنش و اعتماد به نفس در دیگری می شود. 
اما شما با مدیریت درست، گفت و گوهای صادقانه درباره مسائل مالی و هزینه ها و ... با همسرتان می توانید این گونه تنش ها را در خانه از بین ببرید و با ارائه ایده های خوب حتی باعث درآمد زایی همسرتان هم بشوید.
نیازی نیست تا این اندازه روی تحصیلات عالی برای شغل پردرآمد تاکید داشته باشید: چرا که درآمد شما به عنوان درآمد ثانوی بعد از ازدواج محسوب می شود. 
مطمئن باشید افرادی که این تصور نادرست را در شما ایجاد می کنند فقط قصد دارند مانع پیشرفت شما به سطح عالی تحصیلی شوند. 

4. زنان برای امور مربوط به پول و محاسبات مناسب نیستند

چرا برخی بر این عقیده اند که دختران در ریاضیات قوی نیستند بنابراین محاسبات به آنان مربوط نمی شود؟
تحقیقات نشانگر آن است که دختران و پسران به یک اندازه می توانند در درس ریاضی موفق شوند، اما دختران برای یادگیری ریاضیات نگرانی بیشتری دارند. 

باید و نبایدهای تقویت هوش مالی

 • هر روز زمانی را به خواندن مطالبی درباره پول و مسائل اقتصادی اختصاص دهید. برنامه های اقتصادی شبکه های تلویزیونی را ببینید و با مطالعه کتاب ها و مجلات اقتصادی اطلاعات مالی خود را بالا ببرید. 
 • پس انداز کردن را شروع کنید. فرقی نمی کند چقدر درآمد دارید و از چه مبلغی می خواهید پس انداز کردن را شروع کنید، حتما مبلغی را به عنوان پس انداز کنار بگذارید تا در صورت نیاز محتاج نزدیک ترین فرد خانواده تان هم نشوید. 
 • از مدیر شدن نترسید. از داشتن موقعیت شغلی بالاتر و حقوق پایه بیشتر استقبال کنید. اعتماد به نفس خد را بالا ببرید و سعی کنید مهارت های مدیریت و تجارت را به خوبی فرا گیرید و به آن عمل کنید. 
 • هنگامی که شرایط روحی خوبی ندارید، لطفا خرید نکنید. خرید کردن یک راه حل کوتاه مدت برای حال بد شماست. ممکن است در همان لحظه حالتان خوب شود اما این احساس زودگذر است. 
 • در برابر وسوسه خرج کردن مقاومت کنید: سعی کنید در لحظه ای که وسوه می شوید تا پول هایتان را یک جا خرج کنید، به احساسات دیگری فکر کنید که بتواند شما را ازخرج کردن عاطفی برهاند.
 • از خود بپرسید در خرج کردن پول تحت تاصیر چه شرایط و افراد هستید. به عنوان مثال اگر به واسطه ازدواج به یک باره به طبقه ثروتمند راه پیدا کرده اید، طبیعتا شروع به خرج کردن های خود می کنید و درواقع خود نمایی می کنید. مراقب باشید آرامش خود را با این خود نمایی ها و ولخرجی ها از دست ندهید. 
 • به ارزش هایتان توجه کنید. برخی بر این عقیده اند که ثروت، فانی و زودگذر است چرا که ممکن است با یک بیماری یا دگرگونی شرایط اقتصادی ناگهان همه پول ها نابود شود. پس متناسب با ارزش هایتان زندگی کنید نه متناسب با ثروتتان. 
 • برای استفاده از ارثیه خود برنامه ریزی صحیحی داشته باشید. وقتی ارثیه ای به شما می رسد این تصور را داشته باشید که این آخرین شانس شماست. با ارثیه خود برای آینده تان سرمایه گذاری کنید. 
 • هیچ گاه اجازه ندهید تمام دارایی مشترک تان به نام شریک مالی تان باشد. حتی اگر این شریک مالی نزدیک ترین فرد به شما باشد. 
 • مواظب احساسات تان باشید. اجازه ندهید احساسات مانعی برای حساب و کتاب مالی تان شود و به آسانی از حق خود بگذرید. 
 • اجازه ندهید مدرک تحصیلی تان تعیین کننده سرنوشت تان شود. فقط به این دلیل که مدرک فلان رشته را دارید نباید در شغل کم درآمد مربوط به آن رشته مشغول به کار شوید. 
 • درکارهای خیریه شرکت کنید. برخی افراد آن قدر غرق در جمع آوری پول هستن که دیگر توجهی به مستمندان و اطرافیان نیازمند خود ندارند. هیچگاه نیازمندان را فراموش نکنید و پولتان را فقط برای خودتان خرج نکنید. برای دیگران هم مایه بگذارید. 
به فرزندان خود بقبولانید که می خواهید از نظر مالی مستقل باشید. اگر دائما فرزندانتان از شما پول طلب کنند، یادآوری کنید که دوست ندارید در روزگار پیری محتاج کسی باشید. البته کمک کردن به فرزندان بد نیست، اما این کار نباید به صورت عادت شود. 
این نکته را نیز در نظر داشته باشید، یکی از پارامترهای مهم در دریافت وام و تسهیلات از بانک ها و موسسات مالی و اعتباری، داشتن شناسنامه اعتباری و امتیاز اعتباری بالا می باشد. جهت اطلاع از رتبه اعتباری خود می توانید از سامانه اعتبار من استفاده کنید. 

منبع: ماهنامه اعتبارسنجی ، سال سوم ، شماره سوم ، آبان و آذر 94 ، صفحات 29 و 30 و 31
كلمات كليدی: هوش مالی، هوش مالی در ایران، هوش مالی چیست، راهکار افزایش هوش مالی، هوش مالی و سرمایه گذاری، آموزش هوش مالی، اعتبارسنجی، سامانه اعتبارسنجی

 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
مقالات بیشتر
مطالب محبوب
آخرین مقالات
.
1398/1/7 چهارشنبه
2022© کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به موسسه مطالعات سرمایه گذاری ایرانیان  میباشد.