رشد وام ازدواج مثبت شد/ انعقاد قرارداد با ۵۷ درصد متقاضیان واجد شرایط قانون جهش تولید مسکن عملکرد تسهیلات پرداختی قرض‌الحسنه ازدواج با ابلاغ بسته 15 بندی نظارتی – اعتباری تا روز دوشنبه 20 شهریورماه به میزان 210 درصد در مبلغ و 189 درصد در تعداد رشد داشته است که نشان دهنده همکاری شبکه بانکی در پرداخت تسهیلات مذکور است. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، مدیر اداره اعتبارات این بانک گفت: از بیستم خردادماه سالجاری و با ابلاغ بسته نظارتی – اعتباری رشد منفی تسهیلات قرض الحسنه ازدواج در ابتدای سال جاری به رشد مثبت و فزاینده تبدیل شده و انتظار می رود با روند کنونی اعطای تسهیلات مزبور، تا پایان سالجاری کاهش قابل ملاحظه ای در تعداد متقاضیان در صف تسهیلات پیش بینی می شود. 
صحابی با بیان اینکه از ابتدای سال تاکنون 385 هزار نفر به مبلغ ۷۸ همت تسهیلات ازدواج دریافت کرده اند، افزود: بر اساس ابلاغ قانون بودجه شبکه بانکی باید نسبت به پرداخت 144 همت تسهیلات ازدواج  تا پایان سال اقدام کند و بر این اساس باید تا به امروز ۶۸ همت پرداخت می شد که با همکاری شبکه بانکی تاکنونی  78 همت تسهیلات به متقاضیان اعطا شده است .
وی خاطرنشان کرد :‌از ابتدای سالجاری تا بیست و یکم شهریورماه تعداد تعداد ۳۳۹،۷۹۸ مورد تسهیلات فرزند اوری به مبلغ  ۲۱ همت به متقاضیان پرداخت شد که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشدی معادل ۴۴/۴۳ درصد  داشت ، همچنین از زمان ابلاغ مصوبه شورای پول و اعتبار در تیرماه سال ۱۴۰۱ تاکنون در زمینه پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن برای ۳۲۷،۵۴۴ متقاضی پرونده تشکیل شده است که  از این تعداد ۲۸۳،۶۶۰ نفر به مبلغ۱۶/۶ همت تسهیلات دریافت نموده اند.
وی ادامه داد: با عنایت به اولویت مجلس شورای اسلامی و دولت بر اعطای تسهیلات قرض الحسنه ازدواج، بانک مرکزی  نسبت به تدوین بسته 15 بندی نظارتی – اعتباری در جهت تسریع و تسهیل در پرداخت تسهیلات یادشده اقدام و در تاریخ 20‏‏‏‏/03‏‏‏‏/1402 به شبکه بانکی ابلاغ کرد که در آن تاکید شد بر اساس نص صریح قانون باید با اخذ یک ضامن پرداخت شود و سهمیه بانکها به صورت دو هفتگی به انها اعلام شد و بانک مرکزی نیز به صورت میدانی نسبت به رصد و نظارت اقدام کرد. مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی ادامه داد: بر این اساس عملکرد تسهیلات پرداختی قرض‌الحسنه ازدواج در حال حاضر (20‏‏/06‏‏‏/1402) نسبت به تاریخ ابلاغ بسته یادشده به میزان  210  درصد در مبلغ و  189  درصد در تعداد رشد داشته است که نشان دهنده همکاری شبکه بانکی در پرداخت تسهیلات مذکور می‌باشد.
صحابی خاطرنشان کرد: در اوایل تیر ماه حدود 414 هزار نفر در صف وام ازداوج قرار داشتند و پس از دستور رییس جمهور و پیگیری های بانک مرکزی این صف علیرغم اینکه در تیر ماه الی شهریورماه بیشترین میزان ثبت نامی را داشتیم 100 هزار نفر کاهش پیدا کرده و انتظار می رود با همکاری شبکه بانکی این صف به مرور کاهش پیدا کند.


وی تاکید کرد: باید توجه داشت که هر دو بخش این تسهیلات شامل تعداد متقاضیان و منابع بانکها موارد سیالی است یعنی هم متقاضیان در طول سال نسبت به ثبت نام اقدام می کنند و بانکها هم باید منابع را با اخذ سپرده جدید و دریافت اقساط تسهیلات پرداختی قبلی جذب کنند و اینکه توقع داشته باشیم متقاضیان ثبت نام نکنند امکانپذیر نیست.
صحابی ادامه داد: اگر بخواهیم امروز صف را به صفر برسانیم 137 همت منابع لازم است که پیش بینی ما این است که بانکها تا پایان سال 144 همت منابع را جذب کنند و بتوانند تسهیلات را پرداخت کند لذا امید است مانند سنوات قبل بانکها همکاری لازم را داشته باشند و تا انتهای سال این سهمیه محقق خواهد شد.
مدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی افزود: طبق نص صریح قانون بانکها نباید بیشتر از یک ضامن برای وام ازدواج درخواست کنند و بانک مرکزی در این خصوص نظارت جدی و لازم را داشته و حتی با روسای شعبی که در این زمینه سخت گیری می کردند برخورد شد و برکنار شدند و روند افزایشی پرداخت تسهیلات بواسطه پیگیری ها و نظارت ها متاثر شده است و اگر متقاضیان با بانکی که بیش از یک ضامن در خواست می کند مواجه شدند می توانند مراتب را برای پیگیری به سامانه 2706 بانک مرکزی اعلام کنند.
صحابی در خصوص عدم ثبت نام غیرحضوی تسهیلات ودیعه فرزند سوم گفت: در حال حاضر امکان ثبت نام غیرحضوری وام ازدواج و فرزند از طریق سامانه بانک مرکزی وجود دارد و با توجه به حجم تقاضا و استعلام هایی که به صورت انلاین انجام می شود و از نظر سخت افزاری امکان اینکه به این سامانه تقاضای جدید اضافه شود در حال حاضر وجود ندارد و باعث کندی و اختلال در روند پرداخت تسهیلات خواهد شد؛ البته روند پرداخت تسهیلات ودیعه فرزند سوم هم سرعت گرفته و با همکاری وزارت راه و شهرسازی و تا پایان سال سهیمه ها محقق خواهد شد.
صحابی در خصوص پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن هم گفت: بر اساس قانون تسهیلات نهضت ملی مسکن، ساخت اینگونه مسکن می بایست برای افراد واجدالشرایط اتقاق بیافتد. بر این اساس عملکرد شبکه بانکی را باید بر مبنای متقاضیانی که واجد شرایط هستند بسنجیم، بر اساس آمارهای اخذ شده از سامانه های وزارت راه و شهرسازی تاکنون از تعداد 2 میلیون و 46 هزار نفر متقاضی که به بانک معرفی شده اند تعداد 1 میلیون و 512 هزار نفر متقاضی موثر و واجد شرایط بوده اند.


وی افزود: از این تعداد حدوداً 36درصد یعنی 540 هزار نفر اصلا به بانک مراجعه نکرده اند در واقع از طریق سامانه ثبت نام خود را انجام داده اند و از جانب وزارت راه و شهرسازی به بانک معرفی شده اند اما برای تشکیل پرونده به بانک مراجعه نکرده اند.
این مقام مسئول تاکید کرد: در واقع 969 هزار نفر متقاضی اولیه بوده اند که به بانک عامل برای تسهیلات مراجعه کرده اند  و از این  تعداد 223 هزار نفر که 23 درصد متقاضیان را شامل می شود بدلایل متعدد از قبیل معارض داشتن زمین، نداشتن آورده اولیه ، فقدان پروانه ساختمانی و ...واجد دریافت شرایط تسهیلات نبوده اند. بنابراین از این میزان 2 میلیون و 42 هزار نفری که به بانک ها معرفی شده اند نهایتاً 746 هزار نفر متقاضیانی هستند که امروز باید در این مورد ایندسته از افراد صحبت شود.
وی افزود: از این تعداد 423 هزار نفر یعنی حدود 57 درصد موفق شده اند با بانک ها قرارداد منعقد کنند و 115 هزار میلیارد تومان به این دسته از افراد تسهیلات پرداخت شده است باید یادآور شد که این تسهیلات در قالب مشارکت مدنی اعطا می شود و فرآیند خاص خود را دارد و عموماً زمانبر و نیازمند مراجعه به دفاتر اسناد رسمی است و به مرور این روند برای متقاضیان واجدشرایط در حال انجام است.
وی تاکید کرد: بر این اساس زمانی که در مورد عملکرد شبکه بانکی صحبت می کنیم باید راجع به متقاضیانی که واجد شرایط بوده اند و مراجعه کرده اند قضاوت کرد که بر این مبنا عملکرد شبکه بانکی تا کنون حدود 57 درصد است و عملکرد قابل قبولی است چرا که نمی توانیم اینگونه قضاوت کنیم که بانک مرکزی سهمیه ای تعیین کرده است و چون بانک ها بر اساس این سهیمه عمل نکرده اند عملکرد آنها ضعیف ارزیابی می شود، زیرا یا متقاضی به آنها معرفی نشده یا اینکه اگر معرفی شده فرد مراجعه نکرده و یا بخشی از آنها اهلیت اعتباری نداشته اند.

منبع : بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
نسخه قابل چاپ
.
.
2022© کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به موسسه مطالعات سرمایه گذاری ایرانیان  میباشد.