1399/9/30 یکشنبه
در صورتی که فروشگاه هستید یا کسب و کار دارید و برای مشتریان خود از سامانه مای کردیت اعتبارسنجی می کنید از ما پنل کسب و کار دریافت نمایید.
اطلاعیه مهم!
کاربر گرامی، سامانه اعتبارسنجی به صورت موقت در روز شنبه مورخ 1402/01/19 از ساعت 09:55:00 تاروز دوشنبه مورخ 1402/12/07 ساعت 12:00:00به دلیل بروز قطعی ارتباط با سامانه اعتبارسنجی مرکزی با مشکل ارائه گزارش مواجه شده است. در صورتیکه برای دریافت گزارش اعتبارسنجی خود عجله دارید جهت دریافت راهنمایی، با شماره تلفن های 02188003916 - 02188003917 - 02188003918 تماس بگیرید.
ساعت پاسخگویی شنبه تا چهارشنبه 9:00 الی 17:30 پنجشنبه 9:00 الی 13:00
در صورتی که بعد از پرداخت در فرایند دریافت گزارش با خطا مواجه شدید، به محض رفع مشکل برای شما کد هدیه به شماره همراه ثبت شده در سامانه ارسال می شود تا اقدام به دریافت گزارش نمایید.
همکاران ما در حال پیگیری رفع مشکل هستند.
در صورتی که هر سوالی دارید با این شماره ها تماس بگیرید.
02188003916- 02188003917 -02188003918 📞
ساعت پاسخگویی شنبه تا چهارشنبه 9:00 الی 17:30 پنجشنبه 9:00 الی 13:00
توسعه تامین مالی خرد از طریق قرض الحسنه از اهداف بانک مرکزی است/ضمانت استقلال و اقتدار بانک مرکزی با قانون جدید رئیس کل بانک مرکزی در مراسم رونمایی از وام قرض الحسنه بدون کارمزد با اشاره به برنامه بانک مرکزی برای تخصصی سازی فعالیت بانک ها گفت: توسعه و گسترش عملیات بانکداری اسلامی از طریق قرض الحسنه و تامین مالی خرد و غیر تجاری عموم مردم با کمترین هزینه از اهداف بانک مرکزی است و طرح وام قرض الحسنه بدون کارمزد تبلور این هدف است که باید به عنوان الگویی موفق توسعه یابد. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، فرزین در این مراسم سیاست بانک مرکزی را توسعه بانکداری تخصصی دانست و گفت: امروزه همه بانک ها عملیات مشابهی انجام می دهند ولی برنامه بانک مرکزی تفکیک بانک ها و تخصصی نمودن فعالیت آنهاست.  بانک ها به بانک های توسعه ای، تجاری، بانک های جامع و قر ض الحسنه تفکیک می شوند و هر کدام در حوزه تخصص خود عملیات تجهیز و تامین مالی متفاوتی خواهند داشت. 

وی افزود: برای دستیابی به این هدف بایستی تغییرات اساسی در اساسنامه و نوع فعالیت بانک ها به وجود آید که در بانک مرکزی در حال تدوین چارچوب فعالیت آنها هستیم و به تبع ان هر نوع بانک مقررات و دستورالعمل های نظارتی متفاوتی خواهد داشت که در بخش نظارت بانک در حال اجرایی شدن است. 

رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: بانک توسعه ای، بانک تجاری، بانک جامع و بانک قرض الحسنه به لحاظ ابزارهای تامین مالی و حوزه فعالیت متفاوت هستند و رویکرد بانک مرکزی نیز  سیاستگذاری و نظارت متفاوت با هر یک از این بانک ها خواهد بود. 

وی در ادامه اظهار داشت: بانکداری جامع نیز که ترکیبی از عملیات بانکداری توسعه ای، بانکداری تجاری و قرض الحسنه را همزمان انجام دهد نیز در مدل جدید بانکداری وجود دارد که دستورالعمل ها و بخشنامه های فعالیت آن نیز در حال تدوین است. 

رئیس کل بانک مرکزی همچنین به اهمیت نظارت بر شبکه بانکی اشاره کرد و گفت:  پس از تفکیک و دسته بندی بانک ها نوع نظارت در هر بانک نیز متفاوت و بر اساس تخصص هر بانک باید انجام شود که با توجه به اختیاراتی که قانون جدید به بانک مرکزی داده است هر جا که پول سپرده گذار باشد نظارت بانک مرکزی نیز حضور خواهد داشت و در این راه از فناوری های نوین و سامانه های الکترونیک بیشترین بهره خواهیم برد و قطعا آنچه که در آینده نزدیک در حوزه نظارت بانک مرکزی خواهید دید با شرایط کنونی متفاوت خواهد بود.
 
فرزین قانون جدید بانک مرکزی را گامی به جلو در جهت استقلال و اقتدار بانک مرکزی توصیف کرد و گفت: قانون جدید بانک مرکزی به صورت نسبی استقلال و اقتدار این بانک را برای انجام بهتر وظایف ارتقا داده است و از این پس بانک مرکزی نظارت بیشتری بر بازار پول و شبکه بانکی  خواهد داشت. به عنوان نمونه میزان و نحوه توزیع تسهیلات تکلیفی  به شورای پول و اعتبار واگذار شده است که از طریق آن بانک مرکزی توان نظارتی و کنترل بیشتری بر این نوع تسهیلات خواهد داشت. 
فرزین با اشاره به اهمیت تامین مالی خرد از طریق ترویج فرهنگ قرض الحسنه برای تامین نیازهای ضروری و غیرتجاری شهروندان گفت:  هدف بانک مرکزی توسعه بانکداری قرض الحسنه و تامین مالی خرد مردم با کمترین هزینه است. 
رئیس شورای پول و اعتبار گفت: بانک قرض الحسنه نقش مهمی در اجرایی شدن این هدف دارد و امیدواریم طرح قرض الحسنه بدون کارمزد الگویی برای شبکه بانکی در داخل کشور و سایر کشورهای اسلامی باشد. 

وی در ادامه اقدامات بانک مرکزی در توسعه قرض الحسنه را شامل افزایش سقف وام قرض الحسنه به 300 میلیون توان برای اشخاص حقیقی و 750 میلیون تومان برای کسب و کارهای کوچک و اشخاص حقوقی،  تغییر روش محاسبه کارمزد وام قرض الحسنه، اصلاح ضوابط وجوه اداره شده و افزایش منابع قرض الحسنه از محل این وجوه، انشار اوراق مالی و اسلامی بر اساس عقد قرض الحسنه برشمرد.

رئیس شورای پول و اعتبار تصریح کرد: بانک مرکزی ابزارهای بیشتری در اختیار  بانک های قرض الحسنه قرار خواهد داد  تا با توان تامین مالی بیشتر بتوانند پاسخگوی نیازهای طیف وسیعتری از مردم باشند. 

منبع : بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
نسخه قابل چاپ
.
.
1398/1/7 چهارشنبه
2022© کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به موسسه مطالعات سرمایه گذاری ایرانیان  میباشد.